Haber Detayı
09 Mart 2020 - Pazartesi 10:52
 
Bölgemizde ki Suriyeliler'de Azalma Var mı?
Darıca Haberi


İkamet izniyle oturan yabancı sayısı 30. 06.2017 tarihinde 5.241 iken, 30.06.2019 tarihinde 7 bin 927’ye ulaşmıştır. 2017-2018 yıllarında külfet paylaşımı kapsamında tespit edilen özel ihtiyaç sahibi Suriyeli sayısı 13.210 kişidir. 2019 ilk altı ayında 284 kişidir. 2017-2018 yıllarında külfet paylaşımı kapsamında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği kapsamında yurt dışına yerleştirilen yabancı sayısı bin 345 kişidir. 2019 ilk altı ayında 60 kişidir. En çok Suriye vatandaşı Darıca ve Gebze bölgesinde yaşıyor. 

AÇILAN KAPILARA RAĞBET VAR MI?

İdlib'te ki gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyeli vatandaşlar için sınır kapılarını açmasının ardından 200 Bine yakın Suriyeli vatandaşlar Türkiye'den Avrupa ülkelerine doğru yola çıktı. En fazla Gebze ve Darıca'da yaşayan Suriyeli vatandaşlarda bu fırsatı değerlendirmek istiyor. Ancak bölgemizden ayrılarak Avrupa yolunu tutan Suriyeli sayısı çok yoğun değil.

ARAÇ KALKIYOR
 

Bölgemizdeki Suriyelileri sınır kapısına ulaşımını sağlayacak araçlar için Fatih Devlet Hastanesi önünden saat 17.00'da otobüsler kalkıyor. Ancak otobüslerin kalkışı için başvuru sayısının otobüsü dolduracak sayıya ulaşması isteniliyor. Belirli başvurularla oluşturulan kontenjan sayısına göre otobüsler Suriyelileri sınır kapılarına taşıyor.

DARICALI OLDULAR

Özellikle Darıca'da yaşayan Suriyeli vatandaşlar için eğitim kurumlarının hayata geçirilmesi, bu vatandaşların esnaf olarak iş hayatına atılması, sağlık hizmetleri noktasında tesise sahip olmaları gibi unsurlar bu ilçedeki Suriyelilerin Avrupa'ya gitmemesi yönünde etkin olduğuda öğrenildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bölgemizde, ki, Suriyeliler'de, Azalma, Var, mı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı