Haber Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 19:55
 
GTO Bu Kez Kadınlar İçin Toplandı
8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Gebze Ticaret Odası ve Gebze OSB işbirliği ile ‘Değer Katan Kadınlar’ konulu bir panel gerçekleştirildi. Kaynak: GTO kadınları unutmadı
Gebze Haberi


GTO Meclis Salonu’nda gerçekleşen panele Gebze Kaymakamı Mustafa Güler Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, GTO Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Vahit Yıldırım, AKP Gebze İlçe Başkanvekili Hakan Kaplaner, ilçe kadın kolları başkanı Şenay Önder, Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç, mahalle muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı.
BAŞARILI KADINLARIMIZ VAR
Panel öncesi Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler bir konuşma yaparak, “Türk kadını 5 Aralık 1934 yılında Gazi Mustafa Atatürk’ün önderliğinde seçme ve seçilme hakkını kazanmıştır. Dünyanın her yerinde başarılı kadınlarımız var.  Kadınlar şirketlere güç katıyor. İş dünyasında daha fazla yer almalarını istiyoruz. Kadınların eğitimde, iş hayatında daha fazla yer almaları için daha çok çaba sarf edilmeli. Kadın ve erkeğin karşılıklı adalet içerisinde yeryüzünün imar edileceğini inanıyorum. Hayatın ağrı yükümü taşıyan yine kadınlar. Her şeyin hakkından gelebilen güçlü kahramanlarsınız. Kadına şiddet denilen olayı daha çok duyar olduk. Kadına yönelik şiddet hepimizin utancıdır. Oda olarak bunu kınıyoruz. Kadına yönelik şiddetin son bulması hepimizin temennisidir.Sadece 8 Mart Dünya Kadınlar gününün değil her günün kadınlara ait olmasını diliyorum, kadınlar toplumun etkili yönlendiricisi ve birleştiricisidir. Özellikle kurtuluş savaşında düşman işgaline karşı canını ortaya koyan cepheden cepheye koşan kendilerini merminin topun önüne atıp cephane taşıyan kadınlarımızdı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bize seçme seçilme hakkı tanımıştır Türk kadını çalışan ve üreten olarak başarılı bir adım atmış ve bu sayı gün ve gün artmaktadır. Gündelik hayatımızda her meslek dalında kadınlar öncülük etmişlerdir. Sosyo ekonomik ve siyasi olarak kadının elini koyduğu her yerde katkı sağlamaktadır. Kadın elini değmediği ülkelerde ekonomi fazla gelişmemiştir. Kadının kendini eğitmesi ve geliştirmesi her alanda başarıyı göstermiştirler. Kadın güçlenirse toplum toplumun güçlenirse ülke güçlenir bunu anca kadın eli ile mümkün kullanılabilir.  Kadın tüm farklı yetenekleri bir araya getiren ve güç katan değerdir. Kadınların eserleri asla tartışılamaz.'' dedi.”  

EVLATLARIMIZI İYİ YETİŞTİRMELİYİZ
Nail Çiler’in ardından Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, “Cumhuriyetin kuruluşunda da kadınlarımız vardır. Hepimiz evlatlarımız yetiştirirken insana, kadına ve çevreye saygılı evlatlar yetiştirmek zorundayız. Her kadın bir değer yaratıyor. Evlatlarımızı iyi bir anne ve baba olması yönünde de yetiştirmeliyiz.Şiddet olaylarını görüyoruz ve bunları kınıyoruz. Kadınsız bir toplumu düşünemiyoruz. Kadına çok değer veren bir milletin mensubuyuz. Ülkemizde, Şehrimizde kadına şiddetin olmadığı bir ülke diliyorum. ” diye konuştu. 
Yapılan konuşmaların ardından moderatörlüğünü Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tümer Kabadayı’nın yaptığı konuşmacıların ise Kodluyoruz Kurucu Ortağı Gülcan Yayla ve Anlatan Eller Kurucusu-Sosyal Girişimci Pelin Baykan’ın olduğu panele geçildi. 

Babadayı, "Amerika'da grev sürecini başlatan ve bu süreçte 129 Kadının yaşamını yitirdiği anma gününü Dünya Emekçi Dünya Kadınlar Günü olarak anmamız kutlamamız önemli. Bizler farklı alanlarda güçlü oldukça ve yeteneklerimizi geliştirdikçe üreten, topluma faydalı olan insanlara dönüşüyor. 8 Mart 'ı sizlerle beraber kutlamak gerçekten önemli. GTO ve GOSB a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.  Kadınların iş hayatında olması veüretimde olması önemli unsurlardan bir tanesi. Yapılan çalışmalarda Kadın önemi arttıkça finansman da şirketlerde artmakta. Kadın kotasını kaldırılması ve kadının hak ettiği biryere gelmesi gerekmektedir. Kadınlar hak etmiyor ama kotadan oraya girmişler sözlerinin ve görüşlerinin kalkması gerekiyor. Kadınlara 1977 'de kadınların sosyal, ekonomik ve siyasi alanda fırsat eşitliği yakalayabilmeleri için farkındalık yaratıldığı bir günüdür."dedi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: GTO, Bu, Kez, Kadınlar, İçin, Toplandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı