Haber Detayı
09 Nisan 2020 - Perşembe 08:25
 
Kamu bankalarından TOBB Başkanı'na: Eleştirileri kabul etmiyoruz
Ekonomi Haberi


3 banka, Hisarcıkloğlu'nun bankaların kredileri finansman sıkıntısı çeken firmalara vermediği eleştirisine karşı ortak açıklama yaptı. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank'ın yaptıkları ortak açıklamada, sosyal medya üzerinden kendilerine haksız ve gerçek dışı eleştirilerin yapıldığını, iş tutuşlarıyla örtüşmeyen söz konusu eleştirileri kabul etmediklerini duyurduZiraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank yaptıkları ortak açıklama ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu’nun, bankaların firmalara "limit bitti" diyerek kredi vermemesini eleştirmesine tepki gösterdi.
Hisarcıkloğlu’nun kamu bankalarına yönelik haksız ve gerçek dışı eleştiriler yaptığı savunulan açıklamada, “kamu bankalarının korona virüsü salgınıyla ilgili finansal mücadeleye özveri içerisinde kesintisiz destek verdikleri” öne sürüldü.TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu, bugün yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle hükümetin Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet kapasitesini 250 milyar lira artırdığını hatırlatmış, ve bankaların “limit bitti” gerekçesiyle başvuruları kabul etmediğini belirtmişti.

Hisarcıklıoğlu, şunları söylemişti: “81 ilden oda ve borsalarımıza gelen şikayetler bu kredilerin bankalar tarafından finansman sıkıntısı çeken firmalarımıza ulaştırılmasında sıkıntılar yaşandığını gösteriyor. Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Hatta koronavirüsten olumsuz etkilenen firmalarımızın değil de, kredibilitesi yüksek büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde de eleştiriler var. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Hepimiz aynı gemideyiz. Devletimiz zaten riskin %80’ini üstleniyor. Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyorum.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kamu, bankalarından, TOBB, Başkanı'na:, Eleştirileri, kabul, etmiyoruz,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı