Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 19:49
 
Peket Duruma Göre Revize Edilebilir
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz etkisini sürdüren koronovirüs salgını sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan virüsle mücadele eş güdüm toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan bir ulusa sesleniş toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıyı dakikalar önce bitiren Erdoğan, toplantı kararlarını Gebze Ticaret Odası Nail Çiler Değerlendirdi.
Gebze Haberi


Paketi nasıl değerlendirdiniz?

Üzerinde çalışılmış etkileri iş dünyasına olumlu yansıyacak bir paket.  İşberenin bu dönemde kaderine terk edilmemesini sağlayacak önemli kararlar. Örneği insanlara evden mecbur kalmadıkça çıkılmaması söyleniyor ancak üretimin en büyük unsuru olan insan işgücünü kullanma kısıtlaması ortaya koyuluyordu. Bu paket sayesinde işveren ayakta kalma yolunda önemli avantajlar sağaldı. SGK ödemeleri 6 ay ertelendi.ertelendi. Bankalara olan kredi ödemelerinde faizsiz ertelemeler sağlandı.Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline "mücbir sebep" notu düşülmesini sağlanıyor.

İşveren dışında çalışan için de bir paket beklentisi var mıydı? Örneğin evden dışarı çıkılmasın deniliyor ama elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi insani ihtiyaç giderleri için vatandaşların ödeme erteleme beklentisine ilişkin paket içinde maddeler yok.

Şu anda o noktada bir ülke değiliz. Örneğin 15 gün sonra virüsün yaratacağı riskler nedeniyle insanları tamamen eve kapatıldığında pakette revize uygulamalar hayata geçirilir. Bunlar da devreye sokulabilir. Gidişata göre yapılan planlamalar bunlar. Mevcut durumda risk ile birlikte normal hayatımızda devam ediyor. Bu normal durum anormal bir noktaya geldiğinde bireylere göre de pakette revize olacaktır.

Yaşlılar ön planda tutulmuş olarak gördüm...Sizce?

Evet maaşlarını istedikleri takdirde bankalar evlerine getirebilecek. Bayram ikramiyelerini Nisan ayı başında alacaklar. En düşük emekli maaşı 1500 TL. Asgari ücret desteği sürecek.

Sizce pakette en önemli madde nedir?

Kısa süreli çalışma programı önemli. Örneğin 60 saat yerine 40 saat çalışarak hem virüs riskini hem de üretim sorunu ortadan kalkabilir. Bazı iş dallarında insanlar çalışma tekniklerini farklı şekilde yapabilir. Evlerinden yapabilecekleri işleri hayata geçirebilirler. Bu sadece virüse bağlı değil artık dünyada bilişim, teknoloji ve internet avantajları işi sadece işyerinde değil her ortamda yürütebilecek noktaya taşıyor. Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak bu duruma bizde ayak uydurmalıyız. Bu durumdan hem işverenin maliyeti azalacak hem de işçilerin ek gelir elde etmesi söz konusu. Aslında bu virüs bize dijitalleşmenin ne kadar da önemli olduğunu gösterdi.

Toplantıya TOBB Başkanı Hisarıcıklıoğlu'da katıldı. Toplantı öncesi görüştünüz mü, önerileriniz oldu mu?

Bu toplantıya odamız dışında ülkemizde ki faaliyet gösteren birçok odanın üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda TOBB Başkanımıza ilettiğimiz öneri raporları vardı. Toplantı öncesi dersine çalışan, hazırlıklı bir ortak odalar görüşümüz vardı. Toplantı öncesi sürecimiz yoğundu.KDV oranlarının düşürülmesinden birçok konuya kadar görüş verdik.

Sonuç değerlendirmeniz nedir?

Şayet tedbir kurallarına uyum sağlanırsa hem bu virüs belasından en az zararla çıkarız hem de bu süreçte ekonomi, ticaret ve iş dünyası açısından daha güçlü ayağa kalkabiliriz. Devletimiz diğer AVrupa ülkeleri gibi vatandaşını, çalışanını, işvereni kaderine terk eden bir yapısı olmadığını bir kez daha görmüş olduk. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Peket, Duruma, Göre, Revize, Edilebilir,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı