Haber Detayı
17 Mart 2020 - Salı 11:49
 
Salı Pazarında Zabıta ve Pazarcılar Odası Ne Yapıyor?
Neredeyse dünyayı etkisi altına alan koronovirüsü nedeniyle kalabalık ortamlar en fazla risk teşkil eden noktalar oldu. Türkiye'de bakanlık kalabalık ortamları içeren mekanların faaliyetlerini durdurdu. Mahalle pazarlarında da yüzlerce vatandaş bir arada alışveriş yaparak ihtiyaçlarını karşılıyor Peki zabıta ekipleri, pazarcılar odası, pazarcı esnafı ve vatandaşlar koronovirüsünün kol gezdiği günümüzde ne kadar duyarlı davranıyor?
Darıca Haberi


Gebze Pazarcılar Odası başkanı Ziyaettin Erattir ile birlikte  Darıca Osmangazi ve Nene Hatun Mahallleri sınırları içinde kurulan Salı Pazarını beraber gezdik. Açıkcası altını çizmem gereken bir nokta var ki gerek pazarcı esnafı gerekse vatandaşlar koronovirüse karşı hiçte boşvermişlik zihniyheti içinde değil. Birçok tezgahta kolonya ve antiseptik malzemeler bulundurmuş. Ayrıca esnafın çoğu ürünlerini eldivensiz tezgahlarına dizmiyor. Eldiveni olmayan tezgahlardaki esnafa hemen yanındaki komşusu eldiven ve maske takviyesi yaparak yardımlaşma sağlıyorlar. Pazarcılar Odası Başkanı Erattir, "Gerek sosyal, ibadet, eğlence, eğitim gerekse de ihtiyaç açısından birçok kalabalık ortam mekanları develetimizin önlemeleri gereğince kapatıldı. Kalabalık ortamlı açık kalan tek alanlar pazarlarımız oldu. Şayet bunlarda kapanmış olsa toplum psikolojik açısından iyica karamsar bir havaya bürünecekti. Evinin ihtiyacı için dahi sokağa çıkamamanın vereceği psikolojik durum insanımızı çökertebilirdi. Biz de bu anlayışla pazarcı esnafımızla birlikte güleryüzlü, hijyen koşulları çerçevesinde vatandaşımızı pazarımızda ağırlamaya çalışıyoruz. Onlara gerekli hijyen malzemelerinden ikram ediyoruz."dedi.

ZABITA EKSTRA UYARILARDA BULUNUYOR

Darıca Belediyesi'ne bağlı zabıta birimleri salı pazarında rutin işlemlerinin dışında koronovirüs riskine karşı da hem esnafı hemde vatandaşlara uyarı niteliğinde büyük gayret gösterdiğini gözlemledim. Özellikle yaşı ilerlemiş pazarcı esnafının maske takması konusunda sadece uyarıda bulunmuyor kendi elleri ile maskeleri takıyor. Pazarcı esnafıda bu durumdan hiç şikayetçi değil hatta memnun bir görüntü sergiliyor.Fahiş fiyat uygulamaları, hijyen koşullarına uyulması, ürünlerin tazeliği konusunda titiz bir mesai harcayan Darıca Belediyesi zabıta Birimleri vatandaşlarıda uyarıyor. Özellikle ürünleri seçerken ellerinden çok gözlerini kullanmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

HİÇBİRİ "BİZE BİRŞEY OLMAZ " GÖRÜŞÜNDE DEĞİL

Gerek pazarcı esnafı gerekse alışveriş yapan vatandaşlarla yaptığım görüşmelerimde hiç kimse konuya "Bana birşey olmaz" görüşünde değil. Hem kendi sağlıklarını hem de diğer insanların sağlıklarını koruyacak bilinçteler ve bu doğrultuda irili ufaklı önlemler almışlar. MAske takan esnaf kadar alışverişe gelen vatandaşllarda mevcut. Ayrıca bu mahalledeki vatandaşlar Çin'de ki İtalya'da ki ve diğer ülkede ki gelişmeleri yakından takip ediyorlar. Trükğye'de ki vaka sayısından haberdarlar. Bakanlığın aldığı tüm önlem ve tedbir kararlarını ezbere biliyor ve uygulama çabasındalar. Benimle konuşurken dahi yakınlık mesafelerini koruyorlar, el sıkışmıyorlar...Eski dönemlerde olduğu gibi komşu ve kalabalık akraba aile yakınları ile değil bireysel olarak pazara çıkıp alışveriş yapıyorlar.

VİRÜS RİSKİ BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİRDİ

Belki sosyal ve ikili ilişkiler açısında dünyayı kasıp kavuran koronovirüsü olumsuz etkiler yarattı. Ancak toplumun daha bilinçli temizlik kurallarına uyması, yardımlaşma, bencillik yerine toplumsal çıkarlar açısında da olumlu bir yaklaşım ortaya çıkardığı gözleniyor. Gençlerin yaşlılar özellikle sigara kullanımları konusunda, "Sigara içenlerin riski 14 kat daha fazla." şeklinde sözlü uyarılarıda dikkatimden kaçmadı.

 

Pazarcılar Odası başkanı Erattir'da antiseptik ikramı ile esnafı gezdi.

 

Sabah kahvaltısı öncesi önce eller yıkanıyor, sonra antiseptik ile dezenfekte ediliyor sonra sofraya oturuluyor.

 

 

Esnaf tezgahında kolnya bulunduruyor. Alışverişe çıkan vatandaşakolonya ikram etmeden göndermiyor.

 

Esnaftata, zabıtada eldivenle işini yapıyor...

 

 

Darıca Belediyesi Zabıta personeli yaşı ilerlemiş esnafın maske takması konusunda uyarmakla kalmıyor maskelerini takmalarına da yardımcı oluyor.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Salı, Pazarında, Zabıta, ve, Pazarcılar, Odası, Ne, Yapıyor?,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı