Fırıncıdan Belediye Başkanı mı olur, bari inşaat mühendisi olsaydı
16 Haziran 2021 - Çarşamba 17:04

"Fırıncıdan Belediye Başkanı mı olur, bari inşaat mühendisi olsaydı"

Ne kadar çok duyduk bu cümleyi seçim sürecinde..."Belediye başkanlığı hamur yoğurmaya, ekmek pişirmeye benzemez..10 yıl ilçe başkanı yapan birinin, belediye başkanlığını da yapacak demek değildir" diyenler hala kulaklarımızda...
Belediye Başkanı olmak için hangi özelliklere sahip olmak lazım...
Genel ve bilimsel bir tanımı var mıdır bilemem...ama kendi ölçülerim çerçevesinde bazı kriterler sayabilirim.
Bir kere para kontrolünden anlayacak. Satın aldığı ürünün gider kontrolünü bilecek. Ekonomisini kontrol etme kabiliyetine sahip olacak. Borçları ödenebilir bir yapılandırma düzenine sokacak. Gelir gide kontrolünü sağlayacak.
Öyle geçmiş dönem belediye yönetiminin bıraktığı borçları sürekli gündeme getirmeyecek, ağlamayacak. Borç var diye ilçesine bir çivi çakma beceriksiliğinde olmayacak. "Ülkenin en büyük aquaparkını ilçeme yapacağım" diyecek. Sel baskınında vatandaşım öldü diye küsmeyecek, ilçenin tüm altyapısını değiştirtecek.
Siyaset bilecek. Belediye başkanı seçildiği partisinin ilçe başkanı ile küs olmayacak. Düşman olmayacak. Belediye makamına girerken rozetini çıkaracak ama partisine sırt dönmeyecek.
Kendisinden önce ki belediye başkanına düşmanlık etmeyecek. Onun yaptıklarını unutturma, kötüleme yolunu seçmeyecek. Üstüne koyarak Allah ve halk rızası alacak.
Meclis toplantılarında muhalefet parti meclis üyelerine hakaret etmeyecek. "Siz muhalefet olsun diye konuşuyorsunuz." diye söylemleri, sunumları aşağılamayacak.

Hizmet becerisi ve ehli olacak. İlçesinin ihtiyacını bilecek. Öncelikli ihtiyacı tamamlayacak. Kendisinden önceki başkanın eksik bıraktığı işleri tamamlayacak. Ortadan yok etmeye çalışmayacak. Atıl hale getirmeyecek.Virüs salgının, kar yağışının arkasına sığınmayacak. 

Sosyal olacak...Kentinin adını taşıdığı spor kulübüne sırt dönmeyecek. İlçe gençliğini, kafelere, uyuşturucu bataklığına itecek ilgisizlik içinde olmayacak. Onlarla zaman geçirecek. Korolar oluşturacak. Tiyatro ve diğer sanatsal aktivitelere oluşturacak.Sporcular yetiştirecek. Yazarlık okulları organize edecek. Gençlerle zaman geçirecek. Onları dinleyecek. Dinlediğini hayata geçirecek. Olimpiyatlarda ve diğer şampiyonalarda, turnuvalarda yarışacak oyunculara destek verecek. Onların ulaşım ihtiyacını karşılayacak. Hatta kalkıp dünyanın diğer ucundaki Japonya'ya gidip sporcusunun maçını izleyecek.

Kördüğüme dönüşmüş, yıllardır çözülmesi mümkün olmayan kentsel dönüşümde elini taşın altına sokacak. Elini kaçırmayacak. O mahallelerde vatandaşını çamura, toza mahkum etmeyecek.

Çalışma ekibinden bihaber olamayacak. Ekip ve personel kontrolünü iyi sağlayacak. Aynı aileden bireyleri belediyede çalıştırmayacak. 
Satın aldığı ürünlerin firmalarını kendi bölgesinden seçecek. Darıca, Çayırova, Gebze, Kocaeli varken gidip İstanbul'dan ürün satın almayacak. E-ihale uygulayacak. Kendine şaibe getirmeyecek. Müteahitliğe soyunmayacak.
Memleketlisini, hemşerisini kayırmayacak. 
Peki bu örneklere uygun bir belediye başkanı örneği var mı bölgemizde? Evet var. Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık. Fırıncı başkan. İlçeyi hamur gibi yoğuruyor, şekillendiriyor ve halkın önüne mis gibi sıcacık bir ekmek gibi sunuyor. Varsın bir çivi çakmaktan aciz inşaat mühendisliği diploması olmasın...
Saygılarımla...

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...