Normalleşen Gebze'nin markası FARK TRAVEL
Koronavirüs kapsamında yaşanan olumlu gelişmelerin ardından, alınan önlemler ve getirilen kısıtlamaların bir kısmı da esnetilmeye başlandı. Herkesin merakla beklediği yurt içi ulaşım kısıtlamalarının kalkmasından önce ise; Sağlık Bakanlığı alınan önlemler kapsamında yeni bir sisteme geçileceğini açıkladı. Bundan sonra uçak, tren ve otobüs yolculuklarının ancak HES kodu ile yapılabileceğinin açıklanmasının ardından yolculuk yapmak isteyenler de yeni uygulamanın detaylarını merak etmeye başladı.
29 Mayıs 2020 - Cuma 22:07

Bölgemiz turizm sektörünün en önemli markası olan FARK Travel'in sahibi Mustaf Zorcu merak edilen tüm konuları Gebzeliler için açıkladı.

HES Kodu Nedir?
HES kodu, Covid-19 sürecinde uçak ile yapacağınız seyahatlerde kullanacağınız, zorunlu olan bir uygulamadır.

HES Kodu Neden Kullanılmalı?
Uçak bileti almak için gerekli olan HES kodu uygulamasının amacı, yolculuk yapanların COVID-19 konusunda bir risk taşıyıp taşımadığını izleyebilmek. Bu uygulama ile hem risk gösteren kişilerin yolculuk yapılmasına izin verilmiyor hem de olası bir vaka durumunda bu kişilerin temas ettiği kişiler tespit ediliyor. Yapılan bu uygulama sayesinde ise tüm vatandaşların sağlığının korunması amaçlanıyor.

HES Kodu Nereden ve Nasıl Alınır?
HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya SMS göndererek alabilirsiniz. Kodunuzu almak içinse aşağıdaki şekilde ilerlemenize gerekiyor.Ayrıca bu konuda birebir yardım almak isteyen vatandaşlarımız için çalışma arkadaşlarımızı ziyaret edebilirler. Tüm Gebze Bölgesi vatandaşlarımıza bu konuda yardımcı olmak üzere bekliyoruz.

HES Kodu, Mobil Uygulama Üzerinden Nasıl Alınır?
HES kodu almak için öncelikle telefonunuza Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. APP Store ya da Google Play üzerinden indirebileceğiniz Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden birkaç adımda kolayca kodu alabilirsiniz.

Uygulamaya giriş yapıp istenen bilgileri tamamladıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” başlığını tıklamanız gerekiyor.
Bu alana giriş yaptıktan sonra “Yeni Kod Ekle” kısmına girdikten sonra kod işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
Bu alanda seyahat edeceğiniz tarihe uygun şekilde tarih belirlemenizde fayda var. Örneğin bilet alırken seyahat tarihinizden sonra 7 gün daha geçerliliği bulunan bir kodunuzun olması gerektiğini unutmayın.

HES Kodu SMS ile Nasıl Alınır?
HES kodu almanın bir diğer yolu da SMS ile kod talep etmek. Birkaç adımda yine hızlıca alabileceğiniz SMS yöntemini kullanırken birkaç konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle SMS gönderirken sizden istenen bilgileri yazarken arada boşluk bırakmanız gerekiyor. Kodu almak içinse HES yazıp, aralarda boşluk bırakarak TC kimlik numarasını, kimlik seri numarasındaki son 4 haneyi ve kod paylaşım süresini (gün sayısı olarak belirtilmeli) yazdıktan sonra 2023’e kısa mesaj atmanız yeterli.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir, Ne İşe Yarar?
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar Uygulaması, Koronavirüs süreci boyunca yaşanan gelişmeleri takip edebileceğiniz bir uygulama. Akıllı telefonunuza kolayca indirebileceğiniz uygulama üzerinden telefon numaranız ile doğrulama yaparak Koronavirüs hakkındaki son güncellemelere kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulama üzerinden sağlığınızla ilgili yöneltilen sorulara vermeniz halinde bazı sağlık yönlendirmeleri de yapılıyor. Ayrıca uygulama içindeki haritayı inceleyerek eczane, hastane ve market gibi noktaları kolayca ulaşmanız da mümkün.
Uygulamanın en güzel özelliklerinde biri de “Ailem” başlığı altından yakınlarınızın bilgilerini ekleyebilmeniz. Bu alan üzerinden eklediğiniz yakınlarınızın onay vermesi halinde onların konum bilgilerini görebilir ve bulundukları bölgelere göre risk durumlarını inceleyebilirsiniz.

Peki Gebzeli Vatandaşlar bilet ve otel rezarvasyonları için size nasıl ulaşabilir?
Gebze Stadyumu Giriş kapısının tam karşısında hizmet veriyoruz. Ayrıca telefonlarımızdan da ulaşabilirler. Numaralarımız 0 262 642 57 57- 642 57 87 Gebzelilerin en kaliteli ve en uygun şekilde attillerini, seyehatlerini kendileri ile birlikte planlıyoruz. Sokağa çıkma yasakları ve şehirlerarası seyehat yasaklarının ardından iyiden iyiye bunalan hemşerilerimizin streslerini en güzel şekilde atmaları için özellikle bu yaz tatilinde moral depolamaları için gerekli tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Herkesi ofisimize bekliyoruz. 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...